Sport

Sport 2018-04-18T11:41:15+00:00

Sports Coordinator: Troy Ferreira (sport@lac.school.nz)

Summer, Terms 1 and 4:  Winter, Terms 2 and 3: 
Lunchtime Indoor Basketball Badminton
Swimming Basketball
Tramping Chess
Tennis Cross Country
Futsal Football
Volleyball Hockey (Girls’)
Touch Rugby Indoor Netball
Girls’ 7s Indoor Football
Bowls Rugby Sevens
Equestrian Table Tennis
 Golf Triathlon
Pool for School / Snooker  Snooker
Summer Hockey  Equestrian
Intermediate Badminton

 


Select the sport below for additional information on the LAC team draws and competition tables

Sport Manawatu – Find your Sport: http://www.sportmanawatu.org.nz/find-your-sport/


Sport Records

Swimming RecordsField RecordsTrack Records

Event Gender Age Year Name Time
25m

Freestyle

Girls 10 & 11 2007 Britney Rolston 18.06 sec
Boys 2012 Faipau Sekona 19.45 sec

50m

Freestyle

Girls 10 & 11 2010 Bethany Wilson 37.70 sec
Boys 2012 Jay Llauder 31.17 sec
Girls 13 & 14 2011 Emma Condliffe 32.04 sec
Boys 2011 Mchael Laskey 31.48 sec
Girls 14 & 15 2012 Emma Condliffe 31.32 sec
Boys 2008 Jonathan VanKlink 31.20 sec
Girls 16 + 2014 Emma Condliffe 42.41 sec
Boys 2013 Isaac Dyer 42.87 sec

50m

Breaststroke

Girls 10 & 11 2010 Bethany Wilson 51.58 sec
Boys 2012 Jay Llauder 41.97 sec
Girls 12 & 13 2011 Emma Condliffe 43.03 sec
Boys 2011 Michael Laskey 48.80 sec
Girls 14 & 15 2012 Emma Condliffe 40.15 sec
Boys 2008 Joshua Petrie 42.41 sec
Girls 16 + 2014 Emma Condliffe 42.41 sec
Boys 2013 Isaac Dyer 42.87 sec
Girls 10 & 11 2007 Britney Rolston 44.16 sec
Boys 2012 Jay Llauder 37.69 sec

50m

Backstroke

Girls 12 & 13 2011 Emma Condliffe 36.85 sec
Boys 2011 Michael Laskey 42.07 sec
Girls 14 & 15 2012 Emma Condliffe 36.25 sec
Boys 2013 Michael Wilson 41.97 sec
Girls 16 + 2015 Bethany Wilson 35.69 sec
Boys 2009 Brodie King 38.59 sec

100m

Freestyle

Girls Open 2012 Emma Condliffe 1.08.45 min
Boys 2008 Richard Nelson 1.01.34 min

4 x 50m

House Relay

 

Tyndale 3.20.97 min
Girls Junior  2016

Jessica Fleming

Lexi Rutherford-Blyth

Sophie Pigott

Ayla Rogers

Luther 2.59.78 min
Boys Junior 2012

Jay Llauder

Kavi Llauder

George Dawson

Hoani Ohlson


4 x 50m

House Relay

 

Wesley 2.43.09 min
Girls Senior 2016 Merische Pienaar

Ellie van Oostveen

Bethany Wilson

Nikkita Cheeseman

Wesley 2.34.03 min
Boys Senior 2016 Jayden Shilton Hart

Trae Brooking

Bradley Gillard

Michael Wilson

Event Gender Age Year Name Distance
Shot Put Girls 10 & 11 2009 Angel Governor 6.83m
Boys 2013 Darius Mafileo 9.60m
Boys 13 & 14 2013 Avril Katene-Pehi 12.22m
Girls 2011 Justin Lino 11.72m
Girls 14 & 15 2007 Angela Euga 9.92m
Boys 2008 Charlie Pelman 13.80m
Girls 16 + 2006 Amelia Fukofuka 9.92m
Boys 2008 Adrex Pelman 13.80m

Discus Girls 10 & 11 2008 Sunema Euga 15.00m
Boys 2006 Matt Saunders 21.59m
Girls 12 & 13 2010 Ruby Whittaker 22.52m
Boys 2006 Joshua Curry 33.25m
Girls 14 & 15 2010 Rana Walker 22.30m
Boys 2017 Samiuela Afu 32.35m
Girls 16 + 2016 Phoebe McNae 22.01m
Boys 2009 Joshua Curry 32.55m

Javelin Girls 10 & 11 2017 Joyce Suai 13.02m
Boys 2006 Matt Saunders 20.00m
Girls 12 & 13 2017 Macy Paki 15.09m
Boys 2013 Caleb Lyons 31.06m
Girls 14 & 15 2010 Yavanna Peet 21.21m
Boys 2009 Matt Saunders 35.35m
Girls 16 + 2012 Yavanna Peet 21.21m
Boys 2006 Jonathan Korenhof 53.00m

Triple Jump Girls 10 & 11 2013 Renate Apiti 7.26m
Boys 2012

2015

Pau Sekona

Amir Holmes

8.08m
Girls 12 & 13 2006 Elizabeth Thomas 8.60m
Boys 2011 Logan Fuller 9.15m
Girls 14 & 15 2008 Elizabeth Thomas 9.40m
Boys 2010 Zane Hall 11.47m
Girls 16 + 2009 Elizabeth Thomas 8.95m
Boys 2011 Stepephan Noova 11.37m

Long Jump Girls 10 & 11 2014 Rowmesha Sekona 3.69m
Boys 2013

2014

Hoani Ohlso

Kaleb Rolston

 3.93m
Girls 12 & 13 2014 Ellie van Oostveen 3.95m
Boys 2013 Caleb Lyons 5.24m
Girls 14 & 15 2016 Tayessa Malaquin 4.21m
Boys 2014 Caleb Lyons 5.52m
Girls 16 +  2009  Elizabeth Thomas 4.14m
Boys 2015  Te Ari Hunter Ryan 5.63m

High Jump Girls 10 & 11 2010 Olita Sekona 126cm
Boys 2011 Hayden Larsen 168cm
Girls 12 & 13 2013 Jessica Carthew 135cm
Boys 2011 Logan Fuller 160cm
Girls 14 & 15 2010

2015

2017

2017

Rana Walker

Maddi Roelse

Michelle Elia

Josephine Ma’u

135cm
Boys 2006 Sean Curry 177cm
Girls 16 + 2013 Rana Walker 146cm
Boys 2017 Trae Brooking 180cm

Event Gender Age Year Name Time
100m Girls 10 & 11 2007 Chayille Collette 14.24 sec
Boys 2013 Jayden Shilton Hart 14.04 sec
Boys 13 & 14 2006 Sara Lomaloma 14.38 sec
Girls 2014 Jayden Shilton Hart 12.56 sec
Girls 14 & 15 2006

2011

Shanaye Finlayson

Rana Walker

14.50 sec
Boys 2017 Jayden Shilton-Hart 11.97 sec
Girls 16 + 2011 Emily Tankersley 13.80 sec
Boys 2013 Bradley McNabb 11.59 sec

400m Girls 10 & 11 2007 Annelise de Cleene 1.15.02 min
Boys 2014 Amir Holmes 1.18.47 min
Girls 12 & 13 2013 Ellie van Oostveen 1.12.00 min
Boys 2006 Joshua Curry 1.03.00 min
Girls 14 & 15 2007 Elizabeth Thomas 1.15.18 min
Boys 2015 Tristin Ireland 0.55.12 min
Girls 16 + 2006 Soosil Shim 1.15.00 min
Boys 2009 Joshua Curry 53.00 sec

1500m Girls 10 & 11 2008 Ashleigh Condliffe 6.45 min
Boys 2006 Ricky McCullogh 6.03 min
Girls 12 & 13 2013 Ellie van Oostveen 6.07 min
Boys 2006 Joshua Curry 5.05 min
Girls 14 & 15 2017 Elizabeth Martin 6.08 min
Boys 2007 Joshua Curry 4.53 min
Girls 16 + 2009 Katie Sharp 6.19 min
Boys 2016 Tristin Ireland 4.44 min